Fotowoltaika Blasttech

BLOG

Posted On: 4 listopada 2020

Fotowoltaika – czy to ma sens?

Odnawialne źródła energii są naszą przyszłością i już teraz warto zainteresować się dostępnymi na rynku możliwościami. Coraz większą popularnością cieszy się fotowoltaika. Zainteresowanie zieloną energią wzrosło wraz z pojawieniem się szeregu programów dofinansowujących zakup i montaż minielektrowni. W Polsce temat ten zdaje się dopiero raczkować w porównaniu z innymi krajami, ale już widać coraz więcej paneli słonecznych na dachach i obiektach wolnostojących.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Instalacja fotowoltaiki wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Można liczyć na spore oszczędności w skali roku co wynika z produkowania energii elektrycznej z darmowego źródła w postaci promieniowania słonecznego. Instalacja PV działa nawet w przypadku pochmurnych, zimowych dni. Faktem jest obniżenie jej wydajności przy dużym zachmurzeniu, ale nowoczesne fotoogniwa są w stanie wyłapać nawet nikłe smugi światła i zamienić je na prąd. Największą zaletą fotowoltaiki jest znaczne obniżenie rachunków za prąd. Mówimy tutaj o niewyczerpalnym, ekologicznym źródle energii, wygodzie, niezależności energetycznej, wieloletniej żywotności, wysokiej wydajności, bezobsługowości. Co więcej, istnieje możliwość odsprzedaży energii z zyskiem, co czyni fotowoltaikę jeszcze bardziej opłacalnym rozwiązanemu.

Fotowoltaika Wrocław – czy można liczyć na dofinansowania?

Zakup i montaż paneli słonecznych może być jeszcze bardziej rentowną inwestycją, jeśli uzyskamy dofinansowanie w postaci bezzwrotnego wsparcia finansowego. Prosumenci mogą liczyć na szeroki wachlarz wyboru, mając naprawdę sporo form pomocy do wyboru. Największym minusem fotowoltaiki jest konieczność poniesienia niemałych kosztów początkowych, ale inwestycja zwraca się relatywnie szybko bo już w przeciągu kilku-kilkunastu lat. Może nastąpić to jeszcze szybciej właśnie dzięki dotacjom.

Jeśli jesteśmy zainteresowani zieloną energią i możliwością poniesienia niższych kosztów związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej, warto czym prędzej złożyć wniosek o przyznanie bezzwrotnej dotacji w kwocie do aż 5000 złotych w ramach programu dofinansowań Mój Prąd. Skierowany jest on wyłącznie dla osób fizycznych, zgłosić można tylko nowopowstałe instalacje o maksymalnej mocy 10 kWp.

Do dyspozycji mamy też program Prosument 2, gdzie możliwe staje się uzyskanie dotacji w wysokości 15/30% dofinansowania. Inną opcją jest przyznanie pożyczki lub kredytu z oprocentowaniem wynoszącym tylko 1%, z maksymalnym okresem finansowania do 15 lat. O pomoc z zewnątrz można ubiegać się także w ramach programu Czyste Powietrze – dofinansowanie w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach na okres nie dłuższy niż 180 miesięcy.