contacts.jpg
Fotowoltaika

FAQ

FAQ

Zapytania które Cię interesują

Jak działa fotowoltaika ?

Ogniwa fotowoltaiczne zmieniają energię słoneczną na prąd elektryczny. Prąd wytworzony w ten sposób jest prądem stałym, takim samym jaki jest w bateriach i akumulatorach. Dlatego też potrzebny jest inwerter, czyli urządzenie, które zmienia prąd stały na prąd zmienny, który płynie w gniazdkach.

Kolektory Słoneczne, a Fotowoltaika ?

Pomimo tego, że kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych nie różnią się zbytnio w wyglądzie i wielkości to zasada działania jest całkowicie inna. Kolektory słoneczne zmieniają energię słoneczną na energię cieplną, która ogrzewając ciecz przy pomocy pompy podgrzewa wodę w zbiorniku z ciepłą wodą. Natomiast panele fotowoltaiczne zmieniają promieniowanie świetlne na prąd elektryczny, który możemy wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych.

Jaki jest koszt paneli fotowoltaicznych ?

Ceny paneli kształtują sie od 600 w górę. Jednak na cenę instalacji składają sie inne elementy takie jak falownik, konstrukcje, kable oraz zabezpieczenia. Cena kompletnej instalacji zaczyna się od 4 tysięcy zł netto za 1 zainstalowany kW, wacha się w zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej, umiejscowienia instalacji, rodzaju konstrukcji dachowej oraz rodzaju zastosowanych urządzeń.

Czy Instalacja działa kiedy nie świeci ?

Do działania instalacji fotowoltaicznej nie jest wymagane bezchmurne niebo. Jednak w takim przypadku instlacji fotowoltaicznej jest mniejsza niż podczas pełnego naświetlenia. Duży uzysk można zaobserwować również podczas słonecnzych dni w zimie.

Czy fotowoltaika się opłacalna ?

Inwestycje w odnawialne źródła energii cechują się wysokim stopniem zwrotu na poziomie 10- 15%. Przy dobrze dobranej wielkości instalacji, zwraca się ona w rachunkach za prąd w 7-10 lat. Inwestorzy indywidualni – Prosumenci korzystają w Polsce z dobrodziejstw net meteringu, którego założeniem jest możliwość oddania do sieci energetycznej nadwyżek wyprodukowanej w instalacji OZE, a następnie odbierania jej w miarę potrzeb. Bilansowanie dotyczy wszystkich zmiennych na rachunku energetycznym, zarówno ceny energii jak i przesyłów. Na odbiór energi mamy 12 miesięcy od chwili oddania jej do sieci, dlatego sieć energetyczną możemy traktować jako magazyn energii. Dobierając wielkość instalacji należy wziąć pod uwagę ilość zużywanej energii w ciągu roku. Nasza firma pomaga optymalnie dobrać wilekości instalacje, aby wielkośc rachunku za energię zmniejszyć do opłat licznikowych.

Ile ważą panele fotowoltaiczne ?

Każdy z paneli fotowoltaicznych waży pomiędzy 18, a 20 kg. Panele wykonane są z aluminium dlatego też cała waga jest niska. Całość instalacji ze względu na równomierne rozłożenie na dużej powierzchni dachu nie stanowi dużego obciążenia dla konstrukcji dachowej. Dużo większe obciążenie stanowi zalegający na dachu śnieg

Awaryjność paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne mają badzo małą awaryjność i nie wymagają serwisowania. Producenci paneli fotowoltaicznych, z których korzystamy udzielają 15 lat gwarancji na w paneli fotowoltaicznych. Po 25 latach działania instalacji fotowoltaicznych sprawność paneli nie spanie poniżej 80% fabrycznych fartości.

Jaki kąt nachylenia paneli ?

Dla naszej szerokości geograficznej najbardziej optymalnym kątem nachylenia paneli jest zakres od 15° do 45°.

Czy dach musi być skierowany na południe ?

Największą wydajność maja panel zwrócone bezpośrednio na południe, aczkolwiek nie duże odwrócenie w kierunku wschodu lub zachodu powoduje niewielkie, kilku procentowe spadki uzysku.

Jak długo działa fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne cechuja się bardzo długą żywotnością, rzędu 25-35 lat. Producenci paneli fotowoltaicznych, z których korzystamy udzielają 25-30 lat gwarancji.
Ciekawostka: Pierwsze panele fotowoltaiczne montowane po raz pierwszy w Japonii w połowe XX wieku w dalszym ciągu są sprawne.

Nasza siedziba

Żegiestowska 5
50-542 Wrocław